Elektrostymulacja mięśni: Najnowsza metoda regeneracji sportowcówDziś słowo "electro" stało się synonimem "dziwacznego i nie z tego świata". Przy tak wielu nowych słowach pojawiających się w naszym słownictwie, może być trudno nadążyć. Ale electro oznacza elektryczność, a stymulacja oznacza tworzenie sztucznego bodźca, który powoduje wymierną reakcję. Innymi słowy, kiedy mówimy o elektrostymulacji w celu regeneracji, mamy na myśli wykorzystanie energii elektrycznej do stymulacji mięśni i wywołania ich skurczu w celu uruchomienia naturalnego procesu regeneracji. Efekty elektrostymulacji mięśni na regenerację sportowców są na tyle głębokie, że coraz większa liczba głównych zawodowych drużyn sportowych dodała łóżka do elektroakupunktury lub podobne urządzenia jako część swoich obiektów treningowych dla sportowców. Korzyści obejmują szybszy czas regeneracji po treningu w połączeniu z redukcją DOMS (delayed onset muscle soreness) nawet o 50 procent.

Co to jest elektrostymulacja mięśni?

Elektrostymulacja mięśni to technika, która wykorzystuje małe prądy elektryczne do stymulacji mięśni i uruchomienia ich naturalnych procesów leczniczych. Jest ona często stosowana przez sportowców, aby pomóc im odzyskać siły po treningu i zawodach oraz pomóc w zapobieganiu urazom. Stymulacja mięśni może być osiągnięta na różne sposoby. Podczas elektroakupunktury elektrody umieszcza się na skórze nad mięśniami i przepuszcza się przez nie prąd o niskim napięciu. Inną metodą jest umieszczenie elektrod na samych mięśniach. Elektromiostymulacja, inna forma elektrostymulacji, polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego do skurczenia mięśni i zmuszenia ich do stanu hipertrofii lub zwiększenia masy mięśniowej. Indukcja elektromagnetyczna jest najnowszym odkryciem w elektrostymulacji mięśni i jest nieinwazyjną metodą, która dostarcza pole elektromagnetyczne do mięśni.

Jak działa elektrostymulacja mięśni?

Elektroakupunktura wykorzystuje niskonapięciowy prąd elektryczny aplikowany na nieuszkodzoną skórę, aby stymulować znajdujące się pod nią grupy mięśni. Elektrody umieszczone na określonych punktach akupunktury wyzwalają skurcz mięśni, powodując ich rozluźnienie i rozciągnięcie. Elektromiostymulacja polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego do skurczenia mięśni i zmuszenia ich do stanu hipertrofii lub zwiększenia masy mięśniowej. Indukcja elektromagnetyczna jest jednym z najnowszych odkryć w elektrostymulacji mięśni i jest nieinwazyjną metodą, która dostarcza pole elektromagnetyczne do mięśni. Indukcję elektromagnetyczną uzyskuje się poprzez umieszczenie płytki elektromagnetycznej na mięśniu i aktywację płytki w celu emisji pulsacyjnego pola elektromagnetycznego, które stymuluje nerw i przepływ krwi w mięśniu.

Którzy sportowcy korzystają z elektrostymulacji mięśni?

Elektroakupunktura była stosowana przez profesjonalnych sportowców, sportowców amatorów i ludzi, którzy pracują na nogach przez cały dzień. Jest szczególnie przydatna dla osób, które doznały kontuzji i chcą przyspieszyć swój powrót do gry. Elektroakupunktura jest również pomocna dla osób, które mają do czynienia z przewlekłym bólem. Poprzez wzmocnienie leżących u podstaw mięśni i tkanek łącznych, elektroakupunktura pomaga złagodzić ból. Elektromiostymulacja jest stosowana przede wszystkim w celu poprawy wyników sportowych, zwiększenia masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej. Sportowcy, którzy korzystają z elektrostymulacji to m.in. ciężarowcy, rowerzyści, tenisiści, golfiści i każdy inny, kto regularnie ćwiczy z dużą intensywnością. Indukcja elektromagnetyczna jest nieinwazyjna i bezpieczna dla prawie wszystkich sportowców. Jest szczególnie przydatna dla tych, którzy odczuwają ból i potrzebują przyspieszyć swój powrót do gry.

Zalety elektrostymulacji mięśni

  • Zwiększa przepływ krwi do mięśni. Pomaga to mięśniom odzyskać siły poprzez indukowanie uwalniania białek zwanych cytokinami, które naprawiają tkankę łączną oraz hormonów wzrostu, które przyspieszają regenerację mięśni.
  • Może pomóc w zapobieganiu urazom. Słabe lub nieużywane mięśnie często prowadzą do niestabilności stawów i urazów. Stymulując mięśnie, zachęcasz je do skurczu i stają się silniejsze i bardziej wspierają stawy. - Może pomóc w odzyskaniu równowagi po zmęczeniu. Kiedy czujesz zmęczenie, twoje mięśnie są prawdopodobnie przepracowane i potrzebują przerwy, ale jej nie dostają. Stymulując mięśnie, zachęcasz je do odpoczynku i regeneracji.
  • Może poprawić wytrzymałość. Silniejsze i mocniejsze mięśnie mogą pomóc Ci w osiągnięciu lepszych wyników podczas wymagających treningów, dzięki czemu możesz trenować ciężej i popychać się dalej. - Może pomóc kontrolować zły ból. Kiedy mięśnie są w spazmie i napięte, często powodują ból. Stymulując mięśnie, zachęcasz je do rozluźnienia i uwolnienia bólu