Trening Elektrostymulacyjny: Kompleksowy przewodnik po EMSElektrostymulacja (znana również jako elektrostymulacja, elektryczna stymulacja mięśni lub EMS) jest stosowana w rehabilitacji i treningu sportowym od dziesięcioleci. Technologia ta jest sprawdzona i szeroko stosowana, ale dopiero niedawno zaczęliśmy rozumieć mechanizmy stojące za jej skutecznością. Elektrostymulacja jest rodzajem treningu o wysokiej częstotliwości, który wykorzystuje prąd elektryczny do poprawy wydajności mięśni i przyspieszenia regeneracji. Jej działanie polega na wywoływaniu aktywnych skurczów w mięśniach docelowych poprzez wysyłanie prądu oscylacyjnego przez elektrody przymocowane do skóry. Jest podobny w zasadzie do TENS (przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów), ale ze znacznie wyższą częstotliwością stymulacji. W tym artykule przedstawimy pełne wprowadzenie do treningu elektrostymulacyjnego i wyjaśnimy, dlaczego jest to tak skuteczne narzędzie do poprawy wyników sportowych i przyspieszenia regeneracji po kontuzji.

Elektrostymulacja (EMS) na czym dokładnie polega?

Elektrostymulacja jest formą stymulacji elektrycznej o wysokiej częstotliwości. W elektrostymulacji, prąd elektryczny jest wysyłany przez elektrody przymocowane do skóry i do mięśni. Wywołuje to aktywne skurcze w mięśniach i daje efekt treningowy, który poprawia wydajność mięśni. Elektrostymulacja jest podobna w zasadzie do TENS (przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów), ale z dużo większą częstotliwością stymulacji. TENS często wykorzystuje częstotliwości w zakresie 2-100Hz, natomiast elektrostymulacja może mieć nawet 10 000Hz. Elektrostymulacja jest stosowana w rehabilitacji i treningu sportowym od dziesięcioleci. Technologia jest sprawdzona i szeroko stosowana, ale dopiero niedawno zaczęliśmy rozumieć mechanizmy stojące za jej skutecznością.

Jak działa EMS?

Krótki przegląd dla tych, którzy nie są zaznajomieni z sygnałami elektrycznymi i ich wpływem na ciało. W skrócie, elektryczność to przepływ ładunku przez przewodnik (np. przewody, ciało ludzkie). Jednostką pomiaru ilości przepływającego ładunku jest kulomb, czyli ilość ładunku, która przepłynie przez przewodnik, jeśli przez 1 sekundę przepływa przez niego 1 amper. W elektrostymulacji chodzi o wytworzenie słabego prądu, który przepływa przez ciało przez krótki okres czasu. Prąd ten wywołuje aktywne skurcze w mięśniach. Innymi słowy, prąd powoduje skurcze mięśni, tak jakby były one stymulowane przez nerwy. Elektrostymulacja jest formą stymulacji elektrycznej o wysokiej częstotliwości. W elektrostymulacji prąd elektryczny jest przesyłany przez elektrody umieszczone na skórze do mięśni. Wywołuje to aktywne skurcze w mięśniach i daje efekt treningowy, który poprawia wydajność mięśni. Elektrostymulacja jest podobna w zasadzie do TENS (przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów), ale z dużo większą częstotliwością stymulacji. TENS często wykorzystuje częstotliwości w zakresie 2-100Hz, natomiast elektrostymulacja może mieć nawet 10 000Hz. Elektrostymulacja jest stosowana w rehabilitacji i treningu sportowym od dziesięcioleci. Technologia jest sprawdzona i szeroko stosowana, ale dopiero niedawno zaczęliśmy rozumieć mechanizmy stojące za jej skutecznością.

Korzyści z EMS

Elektrostymulacja jest stosowana zarówno w rehabilitacji, jak i treningu sportowym. Jest skuteczna w obu przypadkach, ponieważ - Przyspiesza regenerację mięśni po urazie lub operacji - Przyspiesza hipertrofię mięśni (wzrost wielkości) po treningu siłowym - Zmniejsza uszkodzenia mięśni po treningu siłowym - Zwiększa intensywność treningu - Zwiększa odpowiedź metaboliczną na ćwiczenia - Poprawia sztywność stawów (efekt przeciwstarzeniowy)

Dlaczego elektrostymulacja jest skuteczna?

Elektrostymulacja jest skuteczna, ponieważ naśladuje naturalną aktywność neuronalną. Innymi słowy, wyzwala sztuczny odruch wewnątrz mięśnia poprzez wysłanie prądu przez skórę (elektrodę). Prąd przechodzi przez włókna mięśniowe i aktywuje mięśnie tak, jakby były aktywowane przez sygnał nerwowy. Aktywacja mięśni stymuluje ich wzrost. Elektrostymulacja wywołuje aktywne skurcze w mięśniach poprzez wysyłanie prądu oscylacyjnego przez elektrody przymocowane do skóry. Aktywuje to mięśnie tak, jakby były one aktywowane przez sygnał nerwowy. Aktywacja mięśni stymuluje ich wzrost. Elektrostymulacja aktywuje mięśnie z dużą intensywnością. Stymuluje to hipertrofię i redukuje mikrouszkodzenia. Mięśnie są obciążane z dużą intensywnością nawet wtedy, gdy nie są przeciążone. Jest to znane jako trening metaboliczny. Dzięki elektrostymulacji mięśnie są obciążane z dużą intensywnością nawet wtedy, gdy nie są przeciążone. Jest to znane jako trening metaboliczny. Elektrostymulacja aktywuje mięśnie z dużą intensywnością poprzez naśladowanie naturalnej aktywności neuronalnej. Ma to pozytywny wpływ na wzrost mięśni i sztywność stawów.

Czy elektrostymulacja jest bezpieczna?

Elektrostymulacja jest bezpieczna pod warunkiem, że stosujesz ją prawidłowo i nie masz żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. Elektrostymulacja jest przeciwwskazana dla osób z wszczepionymi rozrusznikami serca i ciężkimi zaburzeniami rytmu serca. Elektrostymulacja wpływa pozytywnie na sztywność stawów, tempo przemiany materii i szybkość regeneracji mięśni. Elektrostymulacja jest bezpieczna dla większości osób. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Oznacza to, że elektrostymulacja może nie być odpowiednia dla niektórych osób. Przed rozpoczęciem elektrostymulacji należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest ona dla nas bezpieczna.

Kiedy należy stosować EMS?

EMS może być stosowany zarówno w rehabilitacji, jak i treningu sportowym. Jest skuteczny w obu przypadkach, ponieważ może

  • Przyspieszyć regenerację mięśni po urazie lub operacji - Przyspieszyć hipertrofię mięśni (zwiększenie rozmiaru) po treningu siłowym - Zmniejszyć uszkodzenia mięśni po treningu siłowym
  • Zwiększyć intensywność treningu - Zwiększyć odpowiedź metaboliczną na ćwiczenia - Poprawić sztywność stawów (efekt przeciwstarzeniowy) Elektrostymulacja jest stosowana od dziesięcioleci w rehabilitacji i treningu sportowym. Jej skuteczność była słabo poznana aż do ostatniej dekady, kiedy to nowe badania rzuciły światło na jej mechanizm działania. Elektrostymulacja aktywuje mięśnie z dużą intensywnością poprzez naśladowanie naturalnej aktywności neuronalnej. Ma to pozytywny wpływ na wzrost mięśni i sztywność stawów. Elektrostymulacja aktywuje mięśnie z dużą intensywnością. Stymuluje to hipertrofię i redukuje mikrouszkodzenia. Mięśnie są obciążane z dużą intensywnością nawet wtedy, gdy nie są przeciążone. Jest to tak zwany trening metaboliczny. Elektrostymulacja przyspiesza regenerację mięśni poprzez przyspieszenie tempa syntezy białek. Białko jest budulcem tkanki mięśniowej. Elektrostymulacja przyspiesza również tempo odrastania mięśni.